Vše o fotbale

Ostatní

Historie 5/6

http://i288.photobucket.com/albums/ll162/Basoninho/Nepojmenovan11-2.jpg

Na začátku 20.století se fotbal zabydlel už v tolika zemích, že bylo na čase po vzoru Mezinárodního olympijského výboru, který vznikl v Paříži 23.června 1894, založit organizaci, která by se ujala sjednocení fotbalových pravidel, organizování mezinárodních kontaktů a uspořádání mistrovství světa.

Předpokládalo se, že u zrodu mezinárodní federace musí figurovat Britové.Proto se sekretář Nizozemského fotbalového svazu Carl Anton Wilhelm Hirschmann obrátil na Anglickou fotbalovou asociaci.

Založení FIFA ( Fédération Internationale de Football Asociation ) proběhlo v domě v pařížské ulici St.Honoré 229 21.května 1904 zúčastnilo se Francie, Belgie, Dánsko, Nizozemsko, Švýcarsko, Švédsko a v den založení se přihlásilo i Německo.

Pozurohodné bylo, že s představiteli šesti národních fotbalových svazů zasedli zástupci FC Madrid, protože Španělsko svou fotbalovou federaci ještě do té doby nezaložila.

Ze zámořských zemí se na založení FIFA nepodílela žádná.Jako první byla v roce 1912 přijata Argentina.Na Africkém kontinentu patří primát Egyptu, který je členem FIFA od roku 1923, stejně jako např. Brazílie.Prvním zástupcem Asie bylo roku 1925 Thajsko, které ovšem ve světovém měřítku nikdy mnoho nezaznamenalo.Z Oceánie vstoupil do FIFA roku 1948 Nový Zéland, zatímco třeba Austrálie až v roce 1963.

První stanovy FIFA uznaly jednotná fotbalová pravidla Anglické fotbalové asociace.Stanovily vzájemné výhradní uznání národních svazů zastoupených ve FIFA.Zakázaly hráčům i klubům hájit současně barvy různých národních svazů.

Pro prestiž FIFA nebylo dobré, že na práci organizace se nepodílela kolébka fotbalu - Anglie.Trvalo to téměř rok, než 14.dubna 1905 představenstvo Anglické fotbalové asociace uznalo FIFA jako dobrou organizaci a vstoupilo do ní.

Druhý kongres FIFA byl svolán opět do Paříže na 10.-12.června 1905.To už v ní, vedle Německa a Anglie, měly své zástupce také Rakousko, Itálie a Maďarsko, zatímco Skotsko, Wales a Irsko následovaly Anglii až v letech 1910 a 1911.Dříve než vstoupily právě Skotsko, Wales a Irsko vstoupily do FIFA - Finsko (1908), Norsko (1908) a Lucembursko (1910).

Český fotbalový svaz byl přijat v roce 1906, ale o dva roky později zásahem Rakouska byl zase vyloučen.Československá fotbalová asociace se stala definitivně členem FIFA až v roce 1923.Od roku 1993, po rozdělení federace na dva samostatné státy, je jím Českomoravský fotbalový svaz.

V roce 2006 měla FIFA 204 členských zemí.

Žádné komentáře