Vše o fotbale

Ostatní

Historie 3/6

http://i288.photobucket.com/albums/ll162/Basoninho/Nepojmenovan11-2.jpg

Rok po vydání Thringových pravidel, 26. října 1863, se sešli zástupci jedenácti anglických klubů v londýnském restaurantu Freemason´s Tavern, aby založili spolek, který sjednotí fotbalová pravidla, ujme se organizování utkání a založí soutěž. Vznikla první organizace na světě - The Football Association. Předsedou byl zvolen Arthur Pember z Kilburn Club N.N., funkce místopředsedů obsadili E.C.Morley z Barnes a H.T. Steward z Crusaders.Za nejstarší klub na světě je považován Sheffield FC, založený 24. října 1857. Prvním klubem, který se věnoval pouze fotbalu, byl Forest Football Club, založený o dva roky později ve Snaresbrocku v Epping Forest. Následoval roku 1862 Crystal Palace z jižního Londýna (se současným klubem téhož názvu nemá nic společného) a Notts County z Nottinghamu, v roce 1863 Barnes z jihozápadního Londýna, Civil Servise Londýn a Stoke City.Krátce po ustanovení The Football Association bylo nutno vydat nová pravidla. V mnoha bodech se shodovala s Thringovými i s těmi, která vypracovali na školách v Cambridge a v Harrow. 8. prosince 1863, šest týdnů po založení FA, byla tato asociační pravidla schválena. Jejich sepsání se stalo jedním z nejdůležitějších mezníků ve vývoji fotbalu. V roce 1865 byly poprvé napjaty provazy v brankovém území ve výšce osm stop, tedy 2,44 metru, předzvěst budoucího břevna. Od roku 1871 směl hrát rukou pouze brankář, hráčům v poli to bylo zakázáno. O tři roky později byl zaveden rozhodčí.Kanceláře Anglické fotbalové asociace byly 2. června 1886 svědky prvního zasedání organizace s názvem International Football Association Board. Tvořili ji zástupci Anglie, Skotska, Irska a Walesu, v roce 1913 k nim přibyl delegát Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Členové Boardu rozhodují o navržených změnách pravidel hry, která musí být písemně předložena každoročně do 31. prosince. Jedná se obvykle v červnu, střídavě v Anglii, Skotsku, Walesu a od rozdělení Irska v Severním Irsku. Každý z britských svazů má po jednom hlasu, FIFA jako zástupce členských národních svazů vlastní čtyři hlasy. Změny musí být schváleny nejméně třemi čtvrtinami přítomných, přičemž nelze Board svolat, pokud by se zasedání zúčastnili méně než čtyři z pěti jednacích stran.
V roce 1891 byla fotbalová pravidla na irský návrh od základů přepracována. Zavedly se brankové sítě, které si okamžitě nechal patentovat jistý pán Brodie z Liverpoolu. Musel to být slušně prosperující obchod. U pohárových zápasů byly sítě povinné od roku 1893.

Irský návrh hovořil také o zavedení pokutového kopu. Pravidlo 13 získalo novou tvář : "Jestliže hráč nastaví soupeři úmyslně nohu nebo ho zdržuje, jestliže hraje úmyslně rukou a činí tak v zóně 12 yardů před vlastní brankovou čarou, může rozhodčí přiznat postižené straně pokutový kop".
Penalta mohla být prováděna z jakéhokoliv místa na zvláštní dvanáctiyardové čáře. Značka pro pokutový kop byla zavedena až v roce 1902, stejně jako vymezení pokutového území.

V prvních pravidlech Anglické fotbalové asociace z roku 1863 byl v ofsajdu automaticky každý útočník, který dostal přihrávku zezadu. Od roku 1870 už nebyl hráč v postavení mimo hru, pokud mezi ním a soupeřovou brankovou čarou stáli aspoň tři protihráči. V roce 1925 to bylo změněno jen na dva protihráče. V roce 1907 přestal být pískán ofsajd na vlastní polovině hřiště. Od roku 1990 už není ofsajdem postavení hráčů na stejné úrovni.
Pro brankáře výrazný zásah přinesl rok 1912, kdy směl hrát rukama už nikoli na vlastní polovině hřiště, nýbrž jen ve svém pokutovém území. V roce 1967 bylo zavedeno pravidlo, podle něhož směl udělat s míčem pouze čtyři kroky. To se v roce 2000 změnilo na šest vteřin.
Na návrh Skotů bylo od roku 1924 možno vstřelit gól přímo z rohového kopu. Od roku 1939 musí mít všichni hráči na dresech čísla. O 30 let později byla schválena výměna dvou hráčů během utkání. Na MS 1970 se poprvé použily žluté a červené karty. Čtyři roky nato se začalo trestat za více žlutých karet v jedné soutěži. Od roku 1983 se červenou kartou trestá faul na hráče ve vyložené gólové příležitosti.Ale vraťme se na začátek. Stále větší zájem o fotbal v Anglii vedl k založení první soutěže, Anglického poháru, v originále The Football Association Challenge Cup, zkráceně FA Cup. S touto myšlenkou přišel Charles William Alcock. Rodák ze Sunderlandu stál při zrodu fotbalu na známé škole v Harrow a při založení Forest FC, který později reorganizoval na Wanderers FC, kde byl středním útočníkem a kapitánem mužstva. Za Anglii sehrál jediné mezistátní utkání proti Skotsku v roce 1875. Významnější byl jako činovník. V letech 1870 až 1895 pracoval jako sekretář Anglické fotbalové asociace, od roku 1896 až do smrti v roce 1907 byl místopředsedou FA. V letech 1875 až 1879 řídil jako rozhodčí finále Anglického poháru, na jehož vzniku se významně podílel.První fotbalová soutěž na světě byla založena 16. října 1871 a následujícího roku proběhl její úvodní ročník. Přihlásilo se do něj 15 mužstev - 14 anglických a jedno ze Skotska : Barnes, Civil Servise, Crystal Palace, Clapham Rovers, Donnington School, Hampstead Heathens, Harrow Chequers, Hitchin, Maidenhead, Great Marlow, Reigate Priory, Royal Engineers, Upton Park, Wanderers a Queen´s Park (Glasgow). Ve finále, které proběhlo před návštěvou 2000 diváků na hřišti Kennington Oval, zvítězilo mužstvo Wanderers nad Royalem Engineers 1:0. Pohár pro vítěze přebíral kapitán vítězného celku, všem už známý Charles William Alcock. Mužstvo Wanderers v přištím roce pohár obhájilo a získalo ho pak ještě třikrát v letech 1876 až 1878.

V prvních ročnících měl vítěz poháru privilegium : obhajoval ho ve vyzývacím finále proti vítězi za soubojů ostatních týmů. Brzy ale také obhájce pohárového vítězství musel v dalším ročníku projít tuhými boji. V základních kolech se každoročně objevuje 500 až 600 týmů od nejnižších soutěží po Premier League.

Žádné komentáře